>

Zabawa słówkami

Poznać język Polski

Wpisy z kategorii ‘Powiedzonka’

Gru 23

Dzieci określane przez nas mianem dzieci ulicy są wychowywane przez tę ulicę. Dotyczy to tych osób, które albo nie mają domu rodzinnego, albo tez ten dom posiadają, lecz nie znajdują w nim tego, co znaleźć powinny. W ogólnym, społecznym mniemaniu dzieci ulicy wywodzą się z rodzin patologicznych. W dużej mierze jest to oczywiście prawda, aczkolwiek nie można traktować tego jak reguły. Często bowiem dzieci z tak zwanych dobrych domów są przez swoich rodziców zaniedbywane. Rodzice zajęci są przede wszystkim zarabianiem pieniędzy, w związku z czym nie poświęcają własnym pociechom należytej uwagi, nie maja dla nich czasu. Taki dzieciak może robić więc w zasadzie to, na co przyjdzie mu ochota, a ponieważ jak każdy z nas potrzebuje akceptacji, szuka jej gdzie indziej, skoro w rodzinnym domu znaleźć jej nie sposób. Takim miejscem często jest właśnie ulica, gdzie spotyka się podobnych sobie i przynależy się do jakiejś grupy. Często wiąże się to z wkroczeniem na niezbyt bezpieczną ścieżkę życiową.

23 grudnia 2018 | Kategoria: Powiedzonka
Tagi:
Gru 23

Dawniej ludzie słabo słyszący mieli bardzo poważny problem z tą swoją dolegliwością. We współczesnych czasach nic się nie zmieniło – nie zmieniło się w tym sensie, że nadal dolegliwość ta dokucza bardzo wielu ludziom. Różnica jest jednak taka, że obecnie istnieją aparaty słuchowe – małe urządzenia, dzięki którym jakość słyszenia jest o całe nieba lepsza. Dawniej aparatów nie było – przystawiano sobie natomiast do uszu trąbki. Nie była to generalnie rzecz biorąc sprawa zabawna, aczkolwiek dzisiaj zdarza nam się niekiedy komuś powiedzieć, ażeby sobie trąbkę do ucha przystawił, jeśli ma problem z usłyszeniem tego, co się do niego mówi. Oczywiście, taka uwaga ma wydźwięk jak najbardziej ironiczny. Czasami mówimy coś do kogoś, a on bezczelnie udaje, że w ogóle nas nie słucha. Możemy powtarzać mu to i tysiąc razy – skutek zawsze będzie ten sam. A mianowicie nie zdołamy od tego człowieka wyegzekwować czegokolwiek, ponieważ pozostanie głuchy na nasze prośby. Tacy ludzie mają słuch mocno wybiórczy.

23 grudnia 2018 | Kategoria: Powiedzonka
Tagi:
Gru 23

Trąbienie samo w sobie oznacza wydawanie bardzo głośnego sygnału. Ma on na celu nade wszystkim ostrzeżenie, iż zbliża się niebezpieczeństwo – pełni zatem funkcję jak najbardziej ostrzegawczą. Możemy dla przykładu używać sygnału trąbiącego w naszych samochodach – zainstalowany jest on w kierownicy, tak, ażeby kierowca miał do niego bezpośredni dostęp. Sami z własnego doświadczenia bowiem wiemy, że niekiedy zdarzają się na drodze takie sytuacje, że trzeba taki klakson jednak nacisnąć – zwykle robimy to wtedy, gdy chcemy odstraszyć jakiegoś kotka czy pieska, co to właśnie wybiegł na jezdnię, ostrzec rowerzystę czy pieszego albo też zasygnalizować innemu kierowcy, że jedzie niczym ostatni baran i niech może łaskawie uważa na to, co dzieje się na drodze. Także na polowaniach trąbi się w myśliwski róg – jest to czytelny dla polujących sygnał. Dawniej trąbiono w róg przy okazji różnych wojennych potyczek – był to znak, że trzeba ruszyć do boju, zaś dźwięk rogu miał do tego boju także zagrzewać.

23 grudnia 2018 | Kategoria: Powiedzonka
Tagi:
Gru 23

Trąbka jest jednym z najbardziej znanych muzycznych instrumentów. Ażeby opanować sztukę grania na niej, najlepiej jest oczywiście ukończyć stosowną szkołę. Jeżeli mówi się o graniu na trąbce, mnie od razu przychodzi na myśl dwóch znakomitych trębaczy. Pierwszym z nich jest nie żyjący już niestety Miles Davis – prawdziwy fenomen, zaś drugim – nasz rodak Tomasz Stańko, na szczęście wciąż wśród żywych. Oczywiście, znakomitych trębaczy historia zna wielu, ale to takie dwa nazwiska, które z trąbką mi się od razu kojarzą. Trąbka jest małym instrumentem. Zalicza się go do grupy instrumentów dętych blaszanych. Jak wygląda trąbka, każdy z nas wie. Można natomiast wyróżnić bardzo wiele odmian trąbek – zależy ona od tego, w jakiej tonacji chce się na niej grać, bo to też istotne. Takie trąbki, z jakimi spotykamy się najczęściej znane są od tysiąc osiemset trzynastego roku. ażeby rozpocząć naukę gry na trąbce, trzeba mieć już odpowiednio wykształcone płuca. U człowieka jest to około dziewiątego roku życia.

23 grudnia 2018 | Kategoria: Powiedzonka
Tagi: