>

Zabawa słówkami

Poznać język Polski

Wpisy z kategorii ‘Polskie zdania’

Gru 23

O wyrzuceniu kogoś na ulicę słyszymy głównie w kontekście eksmisji. Eksmisja z całą pewnością nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń, chociaż naturalnie wiąże się z nią wiele procedur. Aby eksmisji można było dokonać, musi zapaść odpowiedni wyrok w tej sprawie. Przyczyny eksmisji bywają różne, chociaż najczęstszym jej powodem w naszym kraju są zaległości w opłatach – i to naprawdę znaczące zaległości. W chwili obecnej eksmitowanym ludziom trzeba obowiązkowo zapewnić lokal zastępczy. Być może niektórzy jeszcze pamiętają, jak to w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia uskuteczniano w dużych ilościach eksmisję na bruk – ludzi wyrzucano na ulicę bez zabezpieczenia dla nich jakiegoś innego lokum. Eksmisja odbywa się też w sytuacji, gdy ktoś jakiś lokal zajmuje bezprawnie. W telewizji często się słyszy o dramatycznych wręcz losach rodzin wyrzuconych na ulicę i koczujących w warunkach ekstremalnych. Robi się z tego najczęściej tanią sensację i niewiele ma to z pomocą tym ludziom.

23 grudnia 2018 | Kategoria: Polskie zdania
Tagi:
Gru 23

Idealnego porządku na ulicach nigdy nie da się utrzymać. Owszem, niekiedy stwierdzamy, że gdzieś jest bardzo czysto, ale zawsze zawieruszy się a to papierek, a to niedopałek albo i cos większego się przytrafi. Zatem nie istnieje taka możliwość, ażeby na ulicy nic nie leżało – i to w dosłownym rozumieniu tych słów. Zwykliśmy również stosować je w kontekście takich wypowiedzi, za pomocą których chcemy położyć nacisk na to, że coś jest ogólnodostępne i łatwe do zdobycia, wystarczy jedynie po to sięgnąć. Mówimy na przykład, że w naszym kraju robota leży na ulicy, ale nikomu nie chce się po nią schylać. Zgadza się, fakt, rynek pracy w Polsce przez ostatnich kilka lat bardzo się zmienił i praca nie jest już takim luksusem jak kiedyś. Stała się towarem o wiele bardziej przystępnym, ale niestety, coś za coś – wciąż nie jest godziwie nagradzana. I w sumie nie ma co się czasem dziwić ludziom, że mają w nosie fakt, iż leży ona na ulicy, ponieważ podnoszenie jej jest całkowicie nieopłacalną czynnością.

23 grudnia 2018 | Kategoria: Polskie zdania
Tagi:
Gru 23

Trąba kojarzy się przede wszystkim z czymś, co bardzo głośno trąbi. Taki dźwięk jest zwykle zapowiedzią czegoś bądź tez jakimś ostrzeżeniem. My też czasami mówimy do kogoś, że właśnie coś wytrąbił. Wytrąbić coś – znaczy się tyle o tym gadać, że to się w końcu stało, wydarzyło się. Oczywiście, mówienie z nastąpieniem jakiegoś zdarzenia niewiele ma wspólnego, aczkolwiek jeżeli ktoś ciągle o czymś papla, a później to właśnie się wydarza, no to oczywiście winowajca jest wszystkim znany. Dla przykładu kolega od dawna obawiał się, że zostanie zwolniony z pracy. Nie kierowały nim żadne merytoryczne przesłanki. Miał po prostu takie przeczucie, bo od dawna nie znosili się z szefem i nie umieli znaleźć płaszczyzny jakiegoś wspólnego porozumienia. Kolega dzielił się obawami ze swoimi przyjaciółmi, którzy oczywiście pocieszali go jak tylko umieli najlepiej. No i pewnego pięknego dnia stało się – kolega dostał wypowiedzenie umowy o pracę. Westchnął tylko ciężko i stwierdził, że sam to sobie wytrąbił.

23 grudnia 2018 | Kategoria: Polskie zdania
Tagi:
Gru 23

Trąba powietrzna jest kataklizmem, z którym nikt z nas nie chciałby mieć bezpośrednio do czynienia. Na szczęście możemy odetchnąć z ulgą, albowiem nie żyjemy w takiej szerokości geograficznej, która w szczególny sposób zagrożona jest występowaniem trąb powietrznych. Oczywiście, nie jest tak, że nie ma ich u nas całkiem, ale zdarzają się naprawdę sporadycznie. Trąby powietrzne nazywane są inaczej tornadami. Wszyscy widzieliśmy na filmach, jak coś takiego wygląda. To wirujące powietrze o ogromnej sile, zdolne zniszczyć doszczętnie wszystko, co stanie na jego drodze. Dla trąby powietrznej nie jest żadnym problemem poderwanie na przykład wolno stojącego domu. Tornada mają ogromną moc destrukcyjną. Występują na całym świecie, na każdym jednym kontynencie z wyjątkiem rzecz jasna Antarktydy, chociaż oczywiście są obszary tak zwanego podwyższonego ryzyka. Statystycznie trąby powietrzne najczęściej nawiedzają Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, co roku słyszymy o tornadach nawiedzających ten kraj.

23 grudnia 2018 | Kategoria: Polskie zdania
Tagi: