>

Zabawa słówkami

Poznać język Polski

Wpisy z kategorii ‘Mowa powszechna’

Gru 23

W bardzo dużej ilości miejscowości – zarówno większych, jak i mniejszych – spotykamy się od czasu do czasu ze specyficznym folklorem lokalnym. Folklor to może za dużo powiedziane, ale tak się czasami nazywa to, co w danej miejscowości się dzieje. Niekiedy – zwłaszcza w okresie wiosennym i letnim – możemy natknąć się na ulicach naszych miast na ulicznych grajków. Z reguły występują sami, pojedynczo, ale bywa i tak, że na ulicach grywają cale kapele. Prezentowany przez nich rodzaj muzyki to głównie ludowe piosenki lub jakieś standardy przypominające do złudzenia stronę muzyczną filmu „Zakazane piosenki”. Młodsi prezentują na ulicach jakiś hip-hop albo rap. Ludzie ci robią to, ponieważ nie bardzo mają możliwość zarobienia w inny sposób pieniędzy – nad takim ulicznym grajkiem zawsze się parę dobrych duszyczek ulituje i wrzuci do kapelusza kilka złotówek. Czasami zaś takie występy to zwykłe hobby oraz dość oryginalny sposób na spędzanie wolnego czasu i zabicie nudy. Niektórzy lubią takie popisy.

23 grudnia 2018 | Kategoria: Mowa powszechna
Tagi:
Gru 23

Ulicznica to zwykła obelga, którą niekiedy kierujemy pod adresem pewnego rodzaju kobiet. Mogą to być panie, które uprawiają prostytucję – czyli oferują usługi seksualne w zamian za pieniądze. Taki jest ich sposób zarabiania na życie, a że prostytutki kojarzą się przede wszystkim z latarniami i ulicą, stąd właśnie nazywanie ich ulicznicami. Ulicznica to także określenie kobiet, które nie parają się „zawodowo” prostytucją, aczkolwiek nie stronią od wszelakich uciech cielesnych. Nie należą do istot stałych w uczuciach, zaś mężczyzn zmieniają niczym rękawiczki. Po prostu lubią się zabawić i niczego złego w tym fakcie nie widza. Nie wszyscy jednak maja do tego takie podejście, ponieważ w naszym kraju to, co facetom uchodzi płazem, kobietom zwyczajnie nie przystoi. O ile uganiający się za spódniczkami lowelas to mężczyzna cieszący się powodzeniem u kobiet, o tyle babka zaliczająca facetów to puszczalska i ulicznica (nie wymieniając jeszcze lepszych epitetów). Ulicznica to określenie pogardliwe.

23 grudnia 2018 | Kategoria: Mowa powszechna
Tagi:
Gru 23

Ulice są czymś, po czym poruszamy się każdego dnia – pieszo, rowerem albo tez samochodem. Ulice znajdują się w każdym mieście i każdej wiosce. Są to po prostu specjalnie wytyczone obszary do poruszania się. Ulice oznakowane są tabliczkami z ich nazwami – każda jedna ulica ma bowiem swoją nazwę. Przy ulicach stoją zwykle domy, sklepy, urzędy czy też inne instytucje. To właśnie wzdłuż ulic podciąga się w odpowiednie miejsca tak zwane media – wzdłuż ulic biegną kable przewodzące energię elektryczną, rurociągi czy tez telekomunikacyjne przewody. Nazewnictwo i numeracja ulic ułatwiają nam poruszanie się w danym mieście – zdecydowanie łatwiej znaleźć wówczas cos na mapie i dowiedzieć się, jak tam dojść bądź dojechać. Na ulicach czasem namalowane są pasy wyznaczające chociażby ścieżki rowerowe albo trasy, którymi poruszają się autobusy. Na ulicach znajdują się także przejścia dla pieszych oraz sygnalizacja świetlna. Ulice mogą mieć różną długość, jedne są krótkie, inne ciągną się w nieskończoność.

23 grudnia 2018 | Kategoria: Mowa powszechna
Tagi:
Gru 23

Są pewne gatunki zwierząt, które posiadają trąby. Najbardziej wyrazistym – i zdecydowanie największym oczywiście – przykładem takich zwierząt są rzecz jasna słonie, które słyną właśnie miedzy innymi ze swoich trąb, są one jakby ich znakiem rozpoznawczym. Słonie zaliczane są do trąbowców – czyli ssaków posiadających trąby właśnie. Są one największymi zwierzętami, jakie w dzisiejszych czasach zamieszkują ziemski glob. Ich trąby to nic innego jak mięśniowe włókna. Na taka trąbę składa się tych włókien aż kilkanaście tysięcy, czyli bardzo dużo. Trąby takie powstają w wyniku połączenia nosa oraz wargi górnej. Słonie potrzebują ich do wykonywania kilku czynności. Jedną z nich jest dostarczanie do pyska pokarmu czy też wody, słoń nie będzie umiał jeść inaczej. Poza tym trąba służy mu także do obrony. A poza tym potrafi przez nią wydawać dźwięki. Słonie nie są jedynymi zwierzętami posiadającymi trąby, choć u nich narząd te rozwinął się zdecydowanie najsilniej. Trąby mają również tapiry oraz mrówkojady.

23 grudnia 2018 | Kategoria: Mowa powszechna
Tagi: