>

Zabawa słówkami

Poznać język Polski

Wpisy z kategorii ‘Miejsca’

Gru 23

Słynna Złota Uliczka w czeskiej Pradze to jedno z miejsc, które obowiązkowo odwiedzają przyjeżdżający do Czech turyści. Jest ono stałym punktem wycieczkowych programów. leży w bliskim dosyć sąsiedztwie zamku na Hradczanach. Kiedyś jej nazwa brzmiała Złotnicza, albowiem tutaj właśnie swoje pracownie i sklepy posiadali złotnicy. Przyznać trzeba, iż rzeczywiście jest bardzo malownicza – niewielki, kolorowe kamieniczki, droga wyłożona kocimi łbami. Może i spacer nią byłby czymś przyjemnym, gdyby istniała możliwość spacerowania tamtędy samemu. Niestety, Praga należy do tych miast, które są nawiedzane przez turystów całymi tabunami. Złota Uliczka jest również przez nich z zapałem szturmowana, a ponieważ należy do niezbyt szerokich ulic, zwiedzanie jej polega na dobrą sprawę na rozpychaniu się łokciami i przedzieraniu przez dziki tłum. Pewnie dlatego nie zrobiła na mnie piorunującego wrażenia i wcale nie rzuciła mnie na kolana – uważam wręcz, że jest przereklamowanym miejscem, są w Pradze ciekawsze.

23 grudnia 2018 | Kategoria: Miejsca
Tagi:
Gru 23

Ulice nie byłyby ulicami, gdyby istniały dla samej idei istnienia. Tworzy się je po to, aby ludzie mogli się po nich bezpiecznie poruszać – czy to pieszo, czy to pojazdami mechanicznymi. Takie przemieszczanie się po nich pieszych lub kierowców nazywamy ruchem ulicznym albo ruchem drogowym. Wszyscy biorący w nim udział zobowiązani są do przestrzegania pewnych zasad. Zasady te sformułowane są w kodeksie ruchu drogowego – stosować się do niego powinni zarówno piechurzy, jak i kierowcy samochodów, motocykli i rowerzyści. Jak w praktyce z przestrzeganiem tego prawa bywa, sami doskonale wiemy. Ruchem ulicznym kierować mogą policjanci. Zwykle chłopaków z drogówki pojawia się na ulicach mnóstwo w okolicach świąt czy długich weekendów, kiedy natężenie ruchu ulicznego jest naprawdę spore. Częsta towarzyszką ruchu drogowego jest także sygnalizacja świetlna, która pomaga uniknąć chaosu w większych miejscowościach i dużych miastach. W ruchu ulicznym pomocne są także różne znaki drogowe i oznakowania.

23 grudnia 2018 | Kategoria: Miejsca
Tagi:
Gru 23

Jeśli mamy na myśli jakieś szczyty, to są to zazwyczaj szczyty górskie. Szczyt górski to nic innego jak wierzchołek jakiejś góry. Wysokość, na jakiej są one umiejscowione zależy oczywiście od tego, jak wysokie są dane góry – dla przykładu gdzie indziej będą szczyty Tatr, a gdzie indziej szczyty Himalajów, a jeszcze gdzie indziej szczyty Gór Świętokrzyskich. Rzecz jasna, im góry wyższe, tym mniejsza szansa na zobaczenie ich z perspektywy turysty. Wówczas, jeśli tak koniecznie zależy nam na ich ujrzeniu, nie pozostaje nam nic innego, jak wspinaczka wysokogórska i wdrapywanie się na sam wierzchołek. Są ludzie, dla których jest to wielką życiową pasją, poświęcają temu naprawdę mnóstwo czasu, treningów, energii i pieniędzy. Są także i tacy, którzy górskie szczyty wolą obserwować z bezpiecznej raczej perspektywy – znaczy się z dołu, i to im w zupełności wystarcza. Górskie szczyty potrafią pięknie się prezentować przy okazji różnych warunków atmosferycznych, zaś my podziwiamy ich urodę i majestat.

23 grudnia 2018 | Kategoria: Miejsca
Tagi:
Gru 23

Miejsce siedzenia w kuchni to najczęściej oczywiście krzesełko, ponieważ jest to dość w miarę możliwości mobilne miejsce siedzenia, a to oczywiście zalet, ponieważ dzięki temu możemy przenosić nasze krzesełka w tą i z powrotem jak nam się tylko podoba. Nigdy do końca nie wiemy ilu będzie gości czy osób na jedzeniu, a zatem w miarę potrzeby będziemy dostawiać krzesełka, lub je właśnie od stawania, a dzięki temu zachowamy porządek i ład w naszej jadalni i oczywiście efekt jezdnia stanie się jeszcze lepszy. Czasami krzesełek możemy również spotkać w różnego rodzaju salach wykładowych, które mają na celu pomieścić wszystkich na przykład studentów, oczywiście uczelni nie jest stać aby zapewnić studentom jakieś luksusowe fotele, ale za to krzesełka doskonale zdają swój egzamin, ponieważ potrafią utrzymać nie mały ciężar co jest wielką zaletą, pomimo niezbyt pięknego wyglądu. Oczywiście prestiż danego krzesełka zazwyczaj zależy od jego ceny, a mianowicie im więcej wydamy pieniędzy na dane krzesełko tym będzie ono ładniejsze.

23 grudnia 2018 | Kategoria: Miejsca
Tagi: