>

Zabawa słówkami

Poznać język Polski

Wpisy z Luty, 2013

Lut 26

Stracić twarz Coś takiego, jak utrata twarzy to średnio przyjemne uczucie. A jednak niektórzy z nas go doświadczają i muszą sobie potem jakoś z tym wszystkim radzić, co z całą pewnością nie jest łatwe. Twarz tracimy z reguły na swoje własne życzenie. Jest to doprowadzenie do takiej sytuacji, kiedy ludzie przestają nas szanować. Przestajemy się cieszyć nie najgorszą opinią, jaką do tej pory mieliśmy w określonym środowisku. Zwykle sami sobie jesteśmy wówczas winni, sami sobie nagrabiliśmy, zaś utrata twarzy to tylko jedna z nielicznych konsekwencji, jakie przyszło nam po tym wszystkim ponieść. Oto nagle bowiem opinia publiczna dowiedziała się, że wcale nie jesteśmy takimi ludźmi, za jakich bardzo staraliśmy się uchodzić. Wyszło na jaw coś, o czym najpewniej wiedzieliśmy i wiedzieliśmy również, że ludzie tego nie pochwalą, że zostaniemy za to przez nich potępieni. Niekiedy jednak utrata twarzy jest związana z tym, że kogoś w coś specjalnie wrobiono, zaś cała nagonka na niego jest jak najbardziej celowa.

26 lutego 2013 | Kategoria: Polskie zdania, Powiedzonka
Tagi: , , , ,
Lut 21

Budka telefoniczna Budka to miejsce, z którego można zadzwonić. Dawniej budki cieszyły się dużym zainteresowaniem ale obecnie zmalało ono do zera ponieważ większość osób posiada telefony przenośne czyli komórki. Dawniej wynalazek ten był mało znany i wszyscy dzwonili do siebie z telefonów stacjonarnych . budka służyła do połączenia się z kimś będąc na mieście. W budce takiej znajdował się telefon bardzo budową zbliżony do stacjonarnego ponieważ posiadał obudowę słuchawkę .działał on jednak na innej zasadzie a mianowicie można było z niego zatelefonować jedynie po wrzuceniu ze tona . żeton był to rodzaj pieniążka który był dostępny w kioskach i na poczcie. Wraz z rozwojem telefony również uległy zmianie nie wykorzystywano do komunikowania się za ich pośrednictwem żetonów tylko kart telefonicznych z impulsami. Ilość impulsów komunikowała dzwoniącej osobie ile minut mu jeszcze zostało. Obecnie budki telefoniczne pozostały ale w znikomej ilości, ponieważ rzadko kto ich używa. W budkach tych można dzwonić za pomocą karty telefonicznej.

21 lutego 2013 | Kategoria: Miejsca
Tagi: , , , ,
Lut 11

Uroki bycia singlem Nazywanie kogoś w dzisiejszych czasach zatwardziałym kawalerem albo nie daj Boże starą panną zupełnie nie uchodzi. Obecnie na takich ludzi mówi się single – singiel, czyli człowiek żyjący w pojedynkę. Czasem dzieje się tak w wyniku zbiegu różnych okoliczności, a czasem jest to świadomy wybór takiego człowieka. Największym minusem w byciu singlem jest bez wątpienia skazanie się na samotność – pewnych rzeczy nie zastąpi nawet grono najwspanialszych przyjaciół. Poza tym samemu sobie trzeba ze wszystkim praktycznie radzić. Ale bycie singlem ma również swoje uroki. Ktoś taki nie ma obowiązku tłumaczenia się przed kimkolwiek z tego, co robi i w jaki sposób spędza czas. może żyć tak, jak mu się podoba w mieszkaniu urządzonym dokładnie tak, jak jemu samemu się podoba. Jest panem samego siebie i swojego czasu. W mieszkaniu nie musi z nikim dzielić życiowej przestrzeni. Wychodzi kiedy i che i wraca kiedy che oraz z kim chce, może cieszyć się do woli swoją wolnością osobistą. To są niezaprzeczalne uroki.

11 lutego 2013 | Kategoria: Polskie zdania
Tagi: , , , ,
Lut 03

Stracić panowanie nad sobą W określonych sytuacjach zdarza nam się niestety stracić panowanie nad sobą. U każdego człowieka istnieją granice jego cierpliwości oraz wytrzymałości psychicznej. Kiedy zostaną przekroczone, człowiek przestaje się kontrolować. Wszystko w nim wtedy pęka i nie ma już mowy o tym, ażeby go zatrzymać. Kiedy tracimy nad sobą panowanie, nie jesteśmy w stanie zapanować nad swoimi emocjami. Nasze reakcje są wówczas naprawdę trudne do przewidzenia – nawet dla nas samych. Puszczają wszelakie hamulce i dajemy maksymalny upust swojej złości oraz gniewowi. Bo takie coś przytrafia nam się wówczas, kiedy to jesteśmy naprawdę silnie zdenerwowani. O niektórych osobach mówi się, że nic i nikt nie jest w stanie doprowadzić ich do takiego stanu, ażeby stracili nad sobą panowanie. Owszem, być może są tacy ludzie, ale czasami naprawdę nie da się pewnych rzeczy wytrzymać. O jednego utrata panowania nad sobą rozpęta dookoła prawdziwą burzę, zaś u kogoś innego, bardziej opanowanego, skończy się na podniesieniu głosu.

3 lutego 2013 | Kategoria: Mowa powszechna
Tagi: , , , ,