>

Zabawa słówkami

Poznać język Polski

Wpisy z Styczeń, 2013

Sty 24

Aparat fotograficzny Aparaty fotograficzne już dawno przestały być jakimś rarytasem i taki sprzęt ma teraz praktycznie każdy. Oczywiście, jakość takiego sprzętu uzależniona jest przede wszystkim od tego, do czego ten aparat jest nam tak naprawdę potrzebny. Inny sprzęt zakupi sobie człowiek zajmujący się na co dzień profesjonalną fotografią, a inny aparat nabędzie osoba, której aparat takowy ma służyć do ronienia zwykłych zdjęć rodzinnych czy z jakiś wyjazdów. W tej chwili już byle jaki aparat cyfrowy można kupić za dwieście złotych – to taka nowsza i zdecydowanie bardziej współczesna wersja znanej nam sprzed wielu lat tradycyjnej „idiot-kamery” na kliszę. Aparaty zwane lustrzankami, ale te tradycyjne lustrzanki, na kliszę właśnie, są w tej chwili najdroższe – być może dlatego, że aparaty cyfrowe opanowały rynek i ten tradycyjny sprzęt jest już rzadziej poszukiwany, aczkolwiek są tacy, którzy nie wyobrażają sobie nawet, że mogliby robić zdjęcia czymś takim jak cyfrówka. Mamy w tej chwili jednak wolność wyboru.

Sty 20

Stracić w czyichś oczach Niekiedy inni ludzie tracą w naszych oczach – czasami mniej, a czasami więcej. Dzieje się tak wówczas, kiedy czyimś postępowaniem jesteśmy bardzo rozczarowani. Ktoś zachował się w taki sposób, jakiego byśmy się po nim w ogólne nie spodziewali. Nie ma to absolutnie niczego wspólnego z czymkolwiek, co można by określić mianem rzeczy pozytywnej. Jesteśmy czyjąś postawą bardzo mocno zniesmaczeni, chociaż do tej pory byliśmy święcie przekonani, że znamy kogoś naprawdę całkiem nieźle. Człowiek, który z jakiegoś powodu traci w naszych oczach traci po prostu nasz szacunek, przestaje w naszytym mniemaniu być osobą o dobrej ogólnie opinii. Niekiedy ludzie dokładają starań, ażeby naprawić to, co zepsuli. Wiedzą, że stracili w czyichś oczach i mają świadomość tego, czyja jest to winą. Robią wówczas wszystko, ażeby naprawić popełnione przez siebie błędy i podreperować swój wizerunek. Czasem im się to udaje, zazwyczaj częściowo, rzadko kiedy całkowicie, a czasem sytuacja jest już nie do naprawienia.

20 stycznia 2013 | Kategoria: Mowa powszechna, Polskie zdania
Tagi: , , , ,
Sty 18

Rzucić na kogoś urok Rzucenie na kogoś uroku można pojmować w dwóch znaczeniach. Można rzucić na kogoś urok w tym sensie, że się zauroczyło swoją osobą jakiegoś drugiego człowieka. To pierwsza okoliczność. Druga zaś jest taka, że rzucanie uroków ściśle wiąże się z czynnościami magicznymi. Rzucić na kogoś urok oznacza w tym przypadku poddać go działaniu jakiegoś zaklęcia. Osoba, której to dotyczy nie ma o tym oczywiście zielonego pojęcia i jest zupełnie nieświadoma rzuconego na nią uroku. Rzuca się urok między innymi w takim celu, ażeby za pomocą magicznych zaklęć zapewnić sobie czyjąś miłość – jest to bowiem jedyny sposób na jej zdobycie. Urok rzuca się na kogoś również po to, aby sprawić, by cierpiał, by przytrafiło mu się coś złego i przykrego, żeby szczęście opuściło go całkowicie. Osoba, na którą rzucono urok zachowuje się zatem wbrew swoje woli. Aby takowy czar odczynić, trzeba oczywiście zwrócić się po właściwą pomoc i odprawić nad takim człowiekiem odpowiednie przeciwzaklęcia oraz czarem zabezpieczyć go

18 stycznia 2013 | Kategoria: Powiedzonka
Tagi: , , , , ,
Sty 17

Stracić nadzieję Nie zawsze w życiu wszystko układa się wszystko po naszej myśli. Czasami bardzo liczymy na to, że coś się jednak ułoży tak , jak byśmy sobie tego życzyli. Życie jednak – jak wiadomo – bywa bardzo przewrotne i zaskakuje. Czasami coś, na co już straciliśmy nadzieję, nagle się pojawia, zupełnie znienacka i nieoczekiwanie. Niekiedy potrafimy też czekać na coś naprawdę bardzo długo, nawet i całymi latami, ale niestety w interesującej nas kwestii nie wydarza się nic. Stracić na coś nadzieję to po prostu przestać się łudzić, iż dostaniemy coś, na co liczymy. To znaczy zrozumieć, że coś jest absolutnie poza naszym zasięgiem i choćby nie wiadomo co zrobić, nic z tego nie będzie. Paradoksalnie, kiedy się na coś traci nadzieję i nawet się już o tym zapomina, to los płata nam wówczas figla i proszę – dostajemy to. człowiek jest ogólnie w stanie wiele wytrzymać i długo na cos czekać. Mamy to do siebie, że lubimy się czymś łudzić, tak jest nam po prostu łatwiej funkcjonować i radzić sobie ze wszystkim.

17 stycznia 2013 | Kategoria: Mowa powszechna, Polskie zdania
Tagi: , , , ,