>

Zabawa słówkami

Poznać język Polski

Wpisy z Grudzień, 2012

Gru 27

Uroki życia w dużym mieście Co czeka człowieka w dużym mieście wie każdy, kto w takim mieście mieszka albo miał okazję mieszkać. Do niewątpliwych minusów można zaliczyć tłok, wieczny pospiech, spóźniające się środki komunikacji miejskiej, ciężkie powietrze oraz to, że przemieszczenie się z jednego miejsca na drugie zajmuje naprawdę sporo czasu, nie da się dotrzeć ot tak na piechotę. A mimo wszystko duże miasta dadzą się lubić i życie w nich ma swoje uroki. Grunt to przede wszystkim mieszkać w jakimś przyjemnym miejscu, gdzie jest w miarę względny spokój, duży sklep znajduje się pod blokiem, a na przystanek tramwajowy jest rzut beretem. Szanse na znalezienie fajnej pracy są tu nieporównywalnie większe niż w małych miejscowościach. Podobnie z dostępem do tak zwanej cywilizacji. W dużym mieście jest gdzie pójść, są knajpy, kina, muzea i teatry. Ze zrobieniem wymarzonych zakupów także nie ma żadnego problemu. Dostęp do wszelakich dóbr jest po prostu powszechny. Poza tym można w dużym mieście zachować swą anonimowość.

27 grudnia 2012 | Kategoria: Polskie zdania, Powiedzonka
Tagi: , , , ,
Gru 27

Przystanek autobusowy Przystanek jest to miejsce gdzie podróżni oczekują na środek transportu. Środkiem transportu w tym wypadku są autobusy. W większych miastach można spotkać większą różnorodność w podróżowaniu, jednak tu gdzie ja mieszkam jedynym środkiem dzięki któremu można dostać się do odległych miast jest właśnie autobus. Autobusy to rozdaj dużego samochodu który może pomieścić równocześnie kilkunastu podróżujących. Przystanek autobusowy jak wspomniałam służy do czekania na pod jazd autobusu ale nie tylko można na nim również zaopatrzyć się w bilet. Na przystanku głównym jest kasa biletowa służąca właśnie do tego celu. Przystanek to główne miejsce z którego odjeżdżają wszystkie autobusy. Na przystanku znajdują się również tablice oznajmiające godzinę dojazdu. Czekając na autobus można odpoczywać w poczekalni na specjalnych ławeczkach. każdy odjazd jest komunikowany przez punk informacyjny. Komunikat dociera do podróżnych za pomocą głośników. Przystanek jest czynny aż do momentu odjazdu ostatniego autobusu

27 grudnia 2012 | Kategoria: Miejsca
Tagi: , , , , , ,
Gru 27

Strata materialna O tym, jak bardzo bolesne potrafią być straty materialne miał okazję przekonać się każdy z nas. Straty te są tym dotkliwsze dla nas, im większą ilość pieniędzy straciliśmy. A już najgorzej jest wtedy, kiedy zainwestowaliśmy w coś, nie posiadając jednak jakiś porażająco wielkich zasobów finansowych. Kiedy finansowa strata dotknie człowieka naprawdę bardzo zamożnego, to on jej aż tak straszliwie nie odczuje jak przeciętny człowiek. Taką osobę stać bowiem na to, aby nadrobić czymś innym – oczywiście, nie mówimy tutaj o skrajnych sytuacjach, kiedy to ktoś całkowicie zbankrutował i utracił cały swój majątek. Wówczas i dla niego jest to niezwykle straszne doświadczenie. Straty materialne nie są przyjemne. Nasze zasoby finansowe zostają wówczas mocno uszczuplone, co odczuwamy niestety na własnej skórze. Dużo nas później wysiłku kosztuje odrobienie takich strat, musimy włożyć w to mnóstwo pracy i zaangażowania. Staramy się w związku z tym postępować tak, aby jednak uniknąć takich materialnych strat.

27 grudnia 2012 | Kategoria: Mowa powszechna
Tagi: , , , ,
Gru 25

Aparatura medyczna Wyobraźmy sobie, co by było, gdyby nie istniało coś takiego jak aparatura medyczna. Cóż, cofnęlibyśmy się do czasów średniowiecznych, kiedy to bolące zęby wyrywał brudnymi obcęgami zwykły kowal. Bo przecież lekarzy wówczas nie było. Aż strach normalnie myśleć o czymś takim Oczywiście, ogólny stan polskiego lecznictwa pozostawia bardzo wiele do życzenia, aczkolwiek na szczęście nie jest już tak, jak w wyżej wspomnianym średniowieczu. Nasze szpitale wyposażone są – lepiej lub gorzej, ale jednak zawsze – w specjalistyczna aparaturę pozwalającą przeprowadzać cały szereg rozmaitych badań, a także niejednokrotnie ratującą życie człowiekowi. Mamy sprzęt do wykonywania zdjęć rentgenowskich, są tomografy, mammografy, aparaty do badań układu pokarmowego i cały szereg innych urządzeń. Na przykład pracę serca i ciśnienie człowieka po zawale kontrolują specjalne aparaty, na monitorach których wyświetlają się wszystkie dane. Mamy też aparaty do wykonywania badań ultrasonograficznych – czyli badań USG.

25 grudnia 2012 | Kategoria: Mowa powszechna
Tagi: , , , , ,