>

Zabawa słówkami

Poznać język Polski

Wpisy z Listopad, 2012

Lis 25

Apteka Idąc do pracy można spotkać wiele aptek, ich liczba stale rośnie ponieważ ludzie ciągle chorują i potrzebują lekarstw. Idąc do lekarza jest pewne ze przepisze on leki które następnie należy wykupić w aptece. Napisałam ze jest to sklep z lekarstwami ponieważ jak w innych sklepach za towar należy zapłacić tu określona kwotę. Apteki są zazwyczaj solidnymi budynkami wyposażonymi w duża ilość pólek na której mieszczą się właśnie lekarstwa. W aptece panuje duży porządek i czystość ponieważ oprócz lęków gotowych które można tam kupić , można również zamówić leki ziołowe które przygotowuje się ręcznie. Wszystkie lekarstwa są tam posegregowane według nazw, dlatego tak łatwo je później doszukać. W aptece leki sprzedawane są przez aptekarzy czyli osoby o odpowiednim przygotowaniu merytorycznym. Aby zostać aptekarzem należy dogłębnie poznać strukturę leków alby nie zaszkodzić klientowi. Aby zachęcić do kupna apteki stosują chwyty reklamowe czyli za zakupy każdy otrzymuje pieczątki które następnie można wymienić na prezent niespodziankę.

25 listopada 2012 | Kategoria: Miejsca
Tagi: , , , ,
Lis 21

Postój Postój to miejsce gdzie oczekują taksówki. Postój to rodzaj specjalnie wydzielonego parkingu. Parking taki wydzielony jest dla pracowników korporacji która zajmuje się przewozem osób po terenie miasta. Wiele osób nie posiadających samochodu lub mających zepsuty samochód decyduje się na wynajem taksówki. Jak wspomniałam na postoju takim oczekują taksówki na wezwanie, każda taksówka wyposażona jest w specjalne radio które daje jej znać do jakiego miejsca ma jechać ponieważ z taksówki bardzo często wzywane są na jakieś ulice po pasażera. Nieraz klienci sami podchodzą jednak zdarza się to stosunkowo rzadko. Na postoju da taksówek mogą przebywać tylko odpowiednie samochody czyli te które oznaczone są napisem taxi . samochody te są wyjątkowe ponieważ wyposażone w kasy fiskalne które liczą ilość przebytych kilometrów. to kile kilometrów pasażer przejedzie decyduje później o zapłacie za kurs. Samochody takie prowadza specjalnie uprawnione do tego osoby które pełnią funkcję wynajętego kierowcy.

21 listopada 2012 | Kategoria: Miejsca
Tagi: , , , , ,
Lis 21

Uroki życia w małym mieście Nie każdemu jest dane żyć w dużym mieście. Czasami także zdarzają się i takie sytuacje, że człowiek z jakiś względów nie może zmienić swojego miejsca zamieszkania – nawet, jeżeli bardzo by tego chciał. Minusy mieszkania w małych miejscowościach są oczywiste – brak anonimowości, nic się nie dzieje, o prace trudno, zaś zarobki o pomstę do nieba wołają. Jednakże życie w małym miasteczku może mieć także mnóstwo swoich uroków, trzeba jednak mieć do tego odpowiednie nastawienie i umieć się do tej małomiasteczkowej rzeczywistości zdystansować. W małych miastach nie wydajemy pieniędzy na komunikację miejska, albowiem jej w nich nie ma, wszędzie można dojść na piechotę, co i dla zdrowia przecież dobrze robi. Poza tym w małych miasteczkach jest spokój i jest w nich w miarę bezpiecznie, ryzyko zarobienia kosy w plecy wieczorową porą jest stosunkowo niskie. W małych miasteczkach można cieszyć się w miarę świeżym powietrzem, zaś czas upływa w nich zupełnie inaczej – powoli i w swoim bardzo leniwym tempie.

21 listopada 2012 | Kategoria: Powiedzonka
Tagi: , , , ,
Lis 16

Bilans zysków i strat Kiedy decydujemy się na podjęcie jakiegoś ryzyka, zwykle robimy sobie tak zwany bilans zysków i strat. Polega to na tym, że sprawdzamy czy dana rzecz jest dla nas opłacalna, czy też może lepiej będzie, jeżeli damy sobie z nią spokój. Bilans zysków i strat to zestawienie, co na danej sprawie możemy zyskać, a co stracić. Czasami więc zdarza się tak, że zostawiamy jakąś sprawę i nie wchodzimy w nią, ponieważ albo nam się to nie opłaci, albo też poniesione przez nas koszta będą niewspółmiernie duże do tego, co możemy zyskać. Wówczas stwierdzamy, że nam się to zupełnie nie kalkuluje. Niekiedy jednak gra okazuje się warta świeczki i postanawiamy zaryzykować. Dzieje się tak wówczas, kiedy w bilansie zysków i strat przeważają jednak zyski. Niekiedy również decydujemy się na podjęcie ryzyka w sytuacji, gdy bilans zysków i strat wychodzi na zero. Machniemy wówczas ręką, powiemy „a raz kozie śmierć” i patrzymy, co będzie dalej, jak się sytuacja rozwinie oraz co z tego wszystkiego nam się dostanie.

16 listopada 2012 | Kategoria: Polskie zdania
Tagi: , , , ,